Máte odpad nebo vedlejší produkt? Nebo je to stále jen věc?
Odpadová legislativa upravuje pravidla, kdy se věc stává odpadem nebo vedlejším produktem. Pokud je věc možné používat k původnímu účelu, tak zůstává věcí a lze ji předat komukoliv. Důležité je také vědět, kdo je původcem odpadu.
Odpad (§ 4):
Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje, má úmysl nebo povinnost se jí zbavit. Má se za to, že osoba má úmysl zbavit se movité věci, pokud tuto věc není možné používat k původnímu účelu.
Osoba má povinnost zbavit se movité věci, jestliže
- ji nepoužívá nebo ji není možné používat k původnímu účelu a tato věc současně ohrožuje životní prostředí (běžný výklad v praxi: pokud sám využiji věc k jinému účelu a jsem schopen prokázat, že je smysluplný a nedochází při tom k ohrožení životního prostředí nebo lidského zdraví, tak věc není odpadem),
- byla vyřazena nebo stažena na základě jiného právního předpisu (například zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele), nebo
- vznikla při výrobě, jejímž prvotním cílem nebyla výroba nebo získání této věci, ale není vedlejším produktem podle § 8 odst. 1.
V pochybnostech, zda je movitá věc odpadem, rozhoduje krajský úřad na žádost vlastníka této movité věci nebo osoby, která prokáže právní zájem, nebo z moci úřední.
Movitá věc, kterou je možné v souladu s jinými právními předpisy používat k původnímu účelu, se nestává odpadem, pokud ji tato osoba předá k opětovnému použití, a to buď přímo, nebo prostřednictvím jiné osoby.
Dole pod článkem jsou příklady pro věc vs odpad.
Původce odpadu (§ 5):
Původcem odpadu se rozumí
- každý, při jehož činnosti vzniká odpad,
- právnická nebo podnikající fyzická osoba, která provádí úpravu odpadů nebo jiné činnosti, jejichž výsledkem je změna povahy nebo složení odpadu, nebo
- obec od okamžiku, kdy osoba odloží odpad podle § 59 a § 60 na místo obcí k tomuto účelu určenému.
V případě, že odpad vzniká při činnosti více osob nebo při činnosti prováděné na základě smlouvy pro vlastníka věci, ze které se stane odpad, je původcem odpadu osoba, která fyzicky provádí činnost, při které odpad vzniká. Původcem odpadu je jiná osoba podle věty první, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy uzavřené mezi těmito osobami. Původce odpadu podle věty první nebo druhé se stává vlastníkem vzniklého odpadu nejpozději v okamžiku jeho vzniku.
V případě komunálních odpadů a odpadů z obalů, s výjimkou odpadů z domácností, je původcem těchto odpadů vlastník nemovitosti, kde vznikají, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy s osobou, která by byla "prvotním původcem odpadu", a nejpozději v okamžiku vzniku odpadu se stává vlastníkem odpadu.
Vedlejší produkt (§ 8):
Movitá věc, která vznikla při výrobě, jejímž prvotním cílem není výroba nebo získání této věci, není odpadem, ale je vedlejším produktem, pokud
- vzniká jako nedílná součást výroby,
- je její další využití zajištěno,
- je její další využití možné bez dalšího zpracování způsobem jiným, než je běžná výrobní praxe,
- je její další využití v souladu s jinými předpisy (například zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky, zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků, zákon č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele, zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, zákon č. 254/2001 Sb. o vodách, zákon č. 350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích) nebo přímo použitelnými předpisy Evropské unie (například nařízení REACH, nařízení CLP) a nepovede k nepříznivým dopadům na životní prostředí nebo zdraví lidí a
- jsou splněna kritéria pro jednotlivé materiály pro posouzení splnění podmínek podle písmen a) až d), pokud jsou stanovena prováděcím právním předpisem (např. vyhl. 273/2021 Sb. pro zeminu/kamení, recyklát z SDO a výstupy ze zařízení pro BRO, vyhl. 283/2023 Sb. asfalty) nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie; splnění těchto kritérií je ověřeno vzorkováním a zkoušením nebo jiným způsobem stanoveným prováděcím právním předpisem nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie a je vypracována průvodní dokumentace v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie.
Každý držitel vedlejšího produktu, pro který byla zpracována průvodní dokumentace, je povinen jej předat další osobě s průvodní dokumentací.
Ing. Zdeněk Fildán, ENVI GROUP
Výklad povinností zaměřený na podnikovou praxi se dozvíte i na odborných kurzech věnovaných aplikované podnikové ekologii:
Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
Konference: Hlavními tématy jsou legislativní novinky na národní i evropské úrovni vč. připravované právní úpravy, praktické zkušenosti z provozní praxe a nejlepší dostupné techniky, technologie oběhového hospodářství.
Podrobný podnikový ekolog (5-denní kurz)
Pětidenní podrobný pracovní kurz určený zejména pro začínající ekology. Praktická výuka povinností a jejich podrobné řešení, tvorba dokumentace, příklady evidencí a hlášení. Legislativa ŽP vztahující se na podnikovou praxi, vytvoření registru právních požadavků.
ADR: Povinné školení osob podílejících se na přepravě
Praktický webinář pro odesílatele a příjemce nebezpečných věcí v běžném podniku. Dozvíte se informace o správném skladování, stohování, jaké parametry mají mít průvodní doklady nebo povinnosti týkající se používaných obalů.
Podnikový ekolog (2-denní kurz)
Dvoudenní intenzivní kurz pro funkci podnikový ekolog s praktickým návodem na zjištění povinností. Kompletní vzorová dokumentace.
Odpadová legislativa pro běžnou praxi
Nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. Nová vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady č. 273/2021 Sb.. Nový Katalog odpadů č. 8/2021 Sb.. Metodické pokyny MŽP. To vše zpracované pro běžnou praxi s důrazem na změny oproti původní legislativě.
Legislativa životního prostředí v kostce
Přehled povinností firem vztahujících se na podnikovou praxi. Změny předpisů a jejich dopady, nejčastější nedostatky v praxi, připravované změny. Kompletní vzorová dokumentace a roční předplatné na servis o změnách legislativy.