e2 Integrovaný registr znečišťování
Povinnost:
Určený provozovatel je povinen ohlašovat prostřednictvím integrovaného registru znečišťování úniky a přenosy znečišťujících látek.
Dokumenty:
Předpisy: § 3 zákona č. 25/2008 Sb., NV 145/2008 Sb., nařízení EP a Rady ES č. 166/2006
Příručka: E 4.0, E 9.0
Komentář:
Problematiku integrovaného registru znečišťování řeší přímo použitelný předpis Evropských společenství (tj. předpis, který platí v ČR přímo i bez "průchodu" přes Sbírku zákonů). Jedná se o Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ze dne 18. ledna 2006, kterým se zřizuje evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek. Toto nařízení doplňuje zákon č. 25/2008 Sb. a nařízení vlády č. 145/2008 Sb. Tyto předpisy stanovují povinnosti pro skupinu provozovatelů splňující stanovená kritéria.
Povinný provozovatel ohlašuje ministerstvu prostřednictvím integrovaného registru znečišťování údaje o únicích a přenosech znečišťujících látek.
Kdo je povinným provozovatelem?
- provozovatel (tzv. provozovatel E-PRTR) uvedený v nařízení EP č. 166/2006 (tj. provozovatel každé provozovny, která vykonává jednu nebo více činností uvedených v příloze E2 nad příslušné prahové hodnoty pro kapacitu stanovené v uvedené příloze), nebo
- provozovatel (tzv. český provozovatel), kterým je podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, provozující provozovnu, kterou tvoří jedna nebo více stacionárních technických jednotek provozovaných v jedné lokalitě, v níž je prováděna jiná činnost, než je uvedena v příloze E2, nebo činnost s nižší kapacitou, než je uvedena v této příloze.
Co se ohlašuje?
- Úniky a přenosy znečišťujících látek podle nařízení EP č. 166/2006, tj.
- úniky jakékoliv znečišťující látky uvedené v příloze E3 do ovzduší, vody a půdy, u které byla překročena příslušná prahová hodnota stanovená v příloze E3,
- přenosy nebezpečných odpadů překračující 2 tuny za rok nebo ostatních odpadů překračující 2000 tun za rok mimo lokalitu,
- přenosy jakékoliv znečišťující látky uvedené v příloze E3 a obsažené v odpadních vodách určených k čištění mimo lokalitu, u které byla překročena prahová hodnota stanovená v příloze E3, sloupci 1b.
- Úniky znečišťujících látek při překročení jejich prahových hodnot podle přílohy E4.
- Přenosy znečišťujících látek, při překročení jejich prahových hodnot, v odpadech mimo provozovnu, které vznikají přímo nebo v přímé souvislosti s činností provozovaných zařízení, podle přílohy E5.
Údaje požadované pro ohlašování do integrovaného registru znečišťování stanovuje příloha č. 3 k nařízení vlády č. 145/2008 Sb.
Provozovatel ohlašuje požadované údaje vždy do 31. března běžného roku za předchozí kalendářní rok. Hlášení do integrovaného registru znečišťování se podává v elektronické podobě prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí - přes systém ISPOP (http://www.ispop.cz/).
Pro lepší pochopení ještě jednou uvádíme komu vzniká povinnost ohlašovat údaje do IRZ:
Povinnost ohlašovat do IRZ vzniká podle zákona č. 25/2008 Sb.:
- provozovateli uvedenému v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 (tj. pokud provozuje činnost uvedenou v příloze E2),
- provozovateli, kterým je podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, provozující provozovnu, kterou tvoří jedna nebo více stacionárních technických jednotek provozovaných v jedné lokalitě, v níž je prováděna jiná činnost, než je uvedena v příloze I nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 (viz příloha E2) nebo činnost s nižší kapacitou, než je uvedena v této příloze (tj. všichni ostatní provozovatelé),
v případě, že množství znečišťujících látek v únicích (do ovzduší, vody a půdy) nebo v přenosech (v odpadních vodách, v odpadech) je vyšší než stanovený ohlašovací práh, případně je-li překročeno množství produkovaných odpadů (stanoven ohlašovací práh pro nebezpečné odpady 2 t/rok a pro ostatní odpady 2000 t/rok).
Vzhledem k častým nejasnostem v případě přenosů odpadů mimo provozovnu a ohlašování do IRZ uvádíme následující upřesnění z MŽP:
Vznik ohlašovací povinnosti je ve vztahu k IRZ vázán na následující předpoklady:
- Provozovnu - podle čl. 2 odst. 4 nařízení o E-PRTR se „provozovnou" rozumí „jedno nebo více zařízení ve stejné lokalitě, které provozuje stejná fyzická nebo právnická osoba". Zákon č. 25/2008 Sb. doplňuje, že provozovnu „tvoří jedna nebo více stacionárních technických jednotek provozovaných v jedné lokalitě" (§ 3 odst. 2).
- Provozovatele, který provozovnu provozuje (fyzická nebo právnická osoba).
- Zařízení - stacionární technické jednotky (a související činnosti) provozované v provozovně.
- Lokalitu - čl. 2 odst. 5 nařízení o E-PRTR definuje pojem „lokalita" jako „zeměpisné umístění provozovny".
- Úniky znečišťujících látek, přenosy znečišťujících látek nebo přenosy odpadů, které vznikají v provozovně nebo jsou přenášeny mimo provozovnu.
- Překročení ohlašovací prahu. Ohlašovací prahy pro látky a odpady jsou určeny výše uvedenými právními předpisy (konkrétně viz přílohy č. E3, E4 a E5) a představují množství látky (odpadu) za ohlašovací rok, jehož překročením vzniká ohlašovací povinnost. Ohlašovací povinnost vzniká pouze při překročení ohlašovacího prahu.
Přenosem mimo lokalitu se rozumí přesun odpadů určených k využití nebo odstranění a znečišťujících látek v odpadních vodách určených k vyčištění mimo hranice provozovny.
Odpad, který musí provozovatel sledovat pro účely IRZ je odpad vznikající přímo nebo v přímé souvislosti s činností provozovaných zařízení. Odpady, které nevznikají přímo nebo v přímé souvislosti s činností provozovaných zařízení není nutné z hlediska plnění ohlašovací povinnosti do IRZ sledovat (ani z hlediska složení) a případně započítávat do množství odpadu, které bude porovnáváno s ohlašovacím prahem.
- Množství přeneseného nebezpečného odpadu mimo provozovnu se porovnává s ohlašovacím prahem (ohlašovací práh 2 tuny) po sečtení množství všech druhů odpadů kategorie nebezpečný, vzniklých přímo nebo v přímé souvislosti s činností provozovaných zařízení nezávisle na tom, zda toto množství obsahuje některou z ohlašovaných znečišťujících látek (podle přílohy č. 2 nařízení vlády č. 145/2008 Sb.).
- Stejný postup musí být uplatněn i v případě ostatního odpadu (ohlašovací práh 2000 t/rok).
Schéma pro hlášení do IRZ. Z něj je patrné kdo a co hlásí do IRZ:
Problematika IRZ přesahuje rámec tohoto průvodce a je podrobněji řešena například na stánkách http://www.irz.cz/. Problematika ohlašování přes ISPOP je podrobně řešena na stránkách http://www.ispop.cz/.